بلاگ

اشتغال چیست؟

اشتغال را میتوان  به عنوان یک محرک اصلی اقتصادی در نظر گرفت که معیار مهمی برای رشد اقتصادی است. طبق تعریف سازمان بین‌المللی کار، بیکاری به عنوان «افرادی در سن کار که بدون کار هستند، برای کار در دسترس هستند و فعالانه به دنبال کار هستند» تعریف می‌شود.

بنابراین، کسانی که شغل دارند شاغل محسوب می شوند و کسانی که شغلی ندارند اما در حال حاضر به دنبال آن هستند، بیکار محسوب می شوند. اگرچه نرخ بیکاری خطاناپذیر نیست، اما عامل مهمی است که در هنگام انجام تحلیل بنیادی باید در نظر گرفته شود و می توان آن را به اصل اساسی اقتصادی عرضه و تقاضا تشبیه کرد.

از آنجا که تغییر در عرضه/تقاضای نیروی کار تأثیر مستقیمی بر افزایش هزینه های مصرف کننده دارد ،میتوان گفت که تولید ناخالص داخلی و تورم به هم مرتبط هستند و همه، بخشی از اهداف اصلی اقتصاد کلان تعیین شده توسط سیاستگذاران است. آمار اشتغال یکی از مهم ترین رویدادهای تقویم اقتصادی است که بانک مرکزی و فعالان بازار آن را به دقت دنبال می کنند.

معامله گران بازار فارکس می توانند از طریق تقویم اقتصادی موجود در سایتهای معتبر، از زمان دقیق انتشار داده های مهم اقتصادی و مقادیر قبلی و پیش بینی آنها برای برنامه ریزی معاملات خود استفاده کنند.

تاثیر بیکاری بر اقتصاد

ایالات متحده بواسطه فدرال رزرو هنگام ارزیابی تعدیل های بالقوه در سیاست های پولی به داده های اشتغال اتکاء میکند. به عنوان مثال، اگر نرخ بیکاری در ایالات متحده بالا باشد، در این صورت بانک مرکزی به دنبال تقویت اقتصاد با سیاست پولی انبساطی است، که اغلب مستلزم کاهش نرخ بهره است، که می تواند سرمایه گذاری در انواع داراییها را بسیار جذاب تر کند، زیرا نرخ ها (هزینه فرصت) پایین تر است.

تاثیر سیاست پولی انبساطی بر رشد اقتصادی به صورت فوق است:

اشتغال در تورم

از سوی دیگر، اشتغال قوی و نرخ های پایین بیکاری لزوماً به معنای سیاست های پولی سخت تر یا نرخ های بالاتر نیست. عامل نگرانی دیگری در این معادله وجود دارد، و آن زمانی است که تورم وارد اشتغال میشود.

با کاهش نرخ بیکاری، کسب و کارها برای یافتن کارمند با مشکل روبه رو خواهند شد. همین دلیل منجر به رقابت برای آن کارگران میشود و این اغلب به صورت دستمزد بالاتر که به عنوان تورم ، نشان داده می شود.

تورم معمولاً انگیزه بزرگی برای بانک‌های مرکزی به منظور افزایش نرخ‌ها و تشدید سیاست‌ها است، زیرا این امر باعث میشود تا از طریق نرخ‌های واقعی منفی و یا گریز از تورم، از سیستم مالی در برابر فرسایش سرمایه محافظت کنند.

در ایالات متحده، این موضوع اغلب از طریق گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی بر حسب «میانگین درآمد ساعتی» کنترل میشود.

گزارش های اشتغال: حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، NFP

گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (که توسط اداره آمار کار در اولین جمعه هر ماه منتشر می‌شود)، یکی از تاثیرگذارترین اعلامیه‌های اقتصادی آمریکا است، زیرا به عنوان نماینده مستقیم رشد اقتصادی ایالات متحده تلقی می‌شود.

این گزارش به دلیل انتشار زودهنگام به طور گسترده دنبال می شود و داده های مربوط به ماه اخیر را برجسته می کند و اغلب یکی از اولین فشارسنج هایی است که فعالان بازار برای آن دوره دارند. با این حال، خوداشتغالی های ثبت‌نشده، داوطلبان بدون دستمزد، کارگران مزرعه و کارگران خانگی هیچکدام در گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی لحاظ نمیشوند و با توجه به ماهیت زودهنگام بودن این گزارش، اغلب درماه های بعد مورد بازنگری قرار می‌گیرد که با علامت R در کنار عدد منتشره نمایش داده میشود.

این گزارش شامل داده های برنامه آمار اشتغال فعلی از ایالات متحده است که تقریباً 141000 کسب و کار و سازمان دولتی را مورد بررسی قرار می دهد. این تقریباً 486000 سایت کار فردی را نشان می‌دهد که با هدف ارائه داده‌های صنعتی دقیق در مورد اشتغال، ساعات کاری و درآمد کارگران در لیست حقوق و دستمزد غیرکشاورزی است و 80٪ از نیروی کار ایالات متحده را تشکیل می‌دهد.کارگران بخش های تولید، ساخت و ساز و کالا نیز در این گزارش گنجانده شده اند.

انتشار گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی به همراه نرخ بیکاری ایالات متحده و میانگین درآمد ساعتی در ابتدای ماه، این داده ها را مهم تر می کند، زیرا لحن بازارهای زیر نظر فدرال رزرو را تعیین می کند.

به اشتراک بگذارید

2 پاسخ

 1. سلام سرکار خانم بیگ زاده
  متشکرم از مطالب مفیدتان که به اشتراک می گذارید.
  آیا در پاراگراف زیر ” نرخ های واقعی منفی ” به آنچه بر تورم تاثیر می گذارد تا فد نرخ های واقعی را مثبت بکند، اشاره دارید؟
  یا تاثیر ادامه ” نرخ های واقعی منفی ” بر ادامه روند صعودی تورم،
  که بانک‌های مرکزی را مجبور به بالا بردن نرخ های واقعی از منفی به مثبت می کنند؟

  ” تورم معمولاً انگیزه بزرگی برای بانک‌های مرکزی به منظور افزایش نرخ‌ها و تشدید سیاست‌ها است، زیرا این امر باعث میشود تا از طریق نرخ‌های واقعی منفی و یا گریز از تورم، از سیستم مالی در برابر فرسایش سرمایه محافظت کنند.”

  بسیار ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

رمز عبورم را فراموش کردم؟ اینجا کلیک کنید