روند رشد XAU/USD تا کجا ادامه خواهد داشت؟

امروز سه شنبه 3 ژانویه 2023، گزارش PMI قبل از انتشار صورتجلسه FOMC مهم و مورد توجه خواهد بود.

الگوی گوه افزایشی هنوز معتبر است و مهم محل بسته شدن کندل روزانه است.

 XAU/USD

طلا سال 2023 را در شرایطی آغاز میکند که یک رالی قابل توجه پس از برخورد به یک کف مقاوم درنرخ 1620 دلار داشت. با توجه به اینکه امروز صبح در شروع رسمی معاملات در سال جدید، دلار آمریکا نیز با رشد مواجه شد (که معمولا همبستگی معکوس بین این دو را شاهد هستیم) و همچنین با توجه به اینکه انتشار داده یا تحول و گزارش اقتصادی خاصی نداشتیم ، این رشد دلار را فقط می توان به حجم خرید بالا نسبت داد. فعلا مشخص نیست که بازارها در مقابل سیاست های پولی فدرال رزرو همچنان مشتاق به خرید دلار باشند، اما چنانچه در صورتجلسه FOMC به این نکته تأکید شود که سیاست انقباضی همچنان ادامه خواهد داشت، برای طلا میتواند یکبار دیگر ریزشی به زیر 1830 را به همراه داشته باشد.

 با نگاهی به تقویم اقتصادی، تنها داده با اهمیت و موثر امروز، انتشار PMI تولیدی ایالات متحده در ماه دسامبر خواهد بود. با این حال، از آنجایی اقتصاد امریکا مبتنی بر خدمات است، بعید به نظر می‌رسد که این داده پرایس اکشن پرقدرتی را در طلا باعث شود.

نمودار روزانه اسپات طلا در شروع جلسه معاملاتی اروپا، رشد 1.22 درصدی کندل روزانه و رسیدن قیمت به سطح روانی 1850 را نشان میدهد.

 این روند رو به رشد، الگوی گوه افزایشی (خطوط مشکی) را تأیید میکند و چنانچه کندل روزانه بالای مقاومت این الگو بسته شده و بالای 1850 باشد، این نرخ می تواند رشد قیمت تا 1879.45 حمایت کند.

برعکس، بسته شدن مقاومت در زیر گوه ممکن است حمایت خرس‌ها جلب کرده و قیمت را به زیر 1830 هدایت کند.

شاخص قدرت نسبی (RSI) از ستاپ دوم پشتیبانی میکند و در حال حاضر واگرایی نزولی/منفی آن را روی نمودار می بینیم.

سطوح مقاومت:

1879.45- 1850.00

سطوح پشتیبانی:

1830.00- 1824.47- 1800.00

تحلیل سنتیمنت بازار (احساسات معامله گران)

IGCS نشان می‌دهد که معامله‌گران خرده‌فروش در حال حاضر در موقعیت  LONG بر روی طلا هستند، به طوری که 65٪ از معامله‌گران در حال حاضر پوزیشن خرید دارند (تا این لحظه). من به شخصه معمولاً در سمت مخالف این نسبت قرار میگیرم اما مشروط بر اینکه این نسبت در حداکثر اختلاف 80 به 20 باشد .

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *