تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس به معنای زندگی کردن در قالب مجموعه ای از هیجانات، ریسک ها و ریوارد معاملات در بزرگترین و نقدشونده ترین بازار جهان است. آیا فکر میکنید آنچه را که برای معامله گری لازم است، دارید؟

برای پاسخ به این سوال در این مقاله به بررسی نحوه تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس می پردازیم و ویژگی ها و فرآیندهایی که برای شروع و تبدیل شدن به یک معامله گر ثابت قدم باید دنبال کنید را اشاره می کنیم.

یک معامله گر فارکس چه کاری انجام می دهد؟

یک معامله گر فارکس با هدف کسب سود در جفت ارزها موقعیت های لانگ یا شورت می گیرد. یک معامله گر فارکس، استراتژیک، منظم و در بازار همیشه فعال است.اینکه روی یک تحلیل تکنیکال یا بنیادی متمرکز باشد یا هر دو مهم نیست، یک معامله گر به دنبال ایجاد درک درستی از رفتار جفت ارزها و انجام معاملات سودآور است.

در بازار ارز 24 ساعته، معاملات هرگز نمی‌خوابند، به این معنی که همیشه امکان معامله وجود خواهد داشت، اگرچه میزان نقدینگی فارکس صرفا در ساعات خاصی از روز به اوج خود می‌رسد.

آنچه برای یک معامله گر فعال در فارکس لازم است:

برای اینکه یک معامله گر موفق باشید، چه چیزی لازم است؟ از داشتن اشتیاق به بازار گرفته تا داشتن نظم و انضباط  بی چون و چرا و موارد دیگر، پاره ای از نظرات تحلیل گران برتر فارکس در اینجا برای شما آورده شده است:

1. اشتیاق داشته باشید

«شما باید علاقه واقعی و اشتیاق زیاد به بازار مالی ای که می خواهید معامله کنید، داشته باشید»

نیک کاولی

هنگام معامله در بازارهای ارز، باید علاقه واقعی و درک درستی از سیاست پولی، یکی از محرک های اصلی قیمت گذاری داشته باشید. به عنوان مثال، اگر شما در حال معامله GBP/USD هستید، باید کاملاً با تمام نوسان ها و سخنرانی های اعضاء بانک مرکزی انگلستان و فدرال رزرو ایالات متحده هماهنگ باشید که هر دو بازار را هدایت می کنند. بنابراین سعی کنید با بانک مرکزی هم فاز باشید، اما علیه آنها شرط بندی نکنید! چون آنها جیب های بزرگی دارند و تقریباً همیشه برنده می شوند.

2. محرک های اقتصادی کلان را بشناسید

«دانستن این نکته برای معامله گران بسیار مهم است که همه ارزها در هر بازه زمانی می توانند محرک های کلان زیادی داشته باشند»

دیوید کوتل

دلار استرالیا نمونه بارزی است که تحت تأثیر طیفی از عوامل کلان قرار میگیرد. این ارز اغلب به عنوان یک ارز در همبستگی با «رشد» یا «ریسک» در نظر گرفته می‌شود، زمانی که احتمال رشد و رونق اقتصاد جهانی زیاد است، قویتر و هنگام مواجه با ریسک های اقتصادی ضعیف میشود. در حالی که این اغلب درست است، تعداد زیادی از محرک های احتمالی دیگر وجود دارد. قیمت‌ کالاهای اساسی، چشم‌انداز سیاست‌های پولی استرالیا و ریسک سیاست های محلی، همگی می‌توانند در روند این ارز تأثیرگذار باشند.

3. به یاد داشته باشید: برای تانگوی فارکس، دو نفر لازم است!

«جفت ارزها توسط محرک های هر دو ارز، هدایت می شوند.»

“مارتین اسکس

هنگام معامله ارزها، یک معامله گر باید بفهمد که در هر دو منطقه مربوطه چه اتفاقی می افتد. به عنوان مثال، هنگام معامله GBP/USD، توصیه می‌شود علاوه بر آخرین اخبار مربوط به جنگ تجاری ایالات متحده و چین، از جدیدترین اخبار برگزیت نیز مطلع باشید. به طور کلی، داشتن درک درستی از معاملات بازار است که اهمیت دارد، از دستورات توقف ضرر گرفته تا شناسایی الگوهای نموداری و از روانشناسی بازار تا نقش بانک های مرکزی.

4. مدیریت صحیح پول را انجام دهید.

«شما می توانید بهترین ایده های تجارت فارکس در جهان را داشته باشید ولی اگر نتوانید ضررهایتان را محدود و سودهایتان را شکار کنید، بازنده خواهید بود.»

دیوید رودریگز

تفاوت کلیدی بین علاقه مندان و معامله گران خبره بازار، مدیریت صحیح پول است. برای مثال، داده‌های واقعی از یک کارگزار بزرگ FX نشان می‌دهد که مشتریانش معاملات EUR/USD را پس از افزایش ۶۱ درصدی بسته‌اند، و در عین حال پول خود را از دست داده‌اند، چون میانگین کل معاملات سود ده ۴۸ پیپ درمقابل میانگین کل ضررها به میزان ۸۳ پیپ بود و دقیقاً به همین دلیل است که مدیریت پول، عامل تفاوت‌آفرین بین یک علاقه‌مند و یک معامله گر حرفه‌ای موفق است.

5. طرز فکر درستی داشته باشید.

«برای پیروی دقیق از یک برنامه مشخص به دیسیپلین شخصی بسیار قوی نیاز است.»

پل رابینسون

شما باید بتوانید عملکرد خودتان را بررسی و از اشتباهات خود درس بگیرید که قطعا تعداد این اشتباهات زیاد خواهد بود. عشق به بازارها و توجه به روند معاملات، نه فقط پول، بسیار مهم است – در این مسیر چالش های زیادی خواهید داشت. انضباط شخصی بسیار قوی برای پیروی از یک پلن از قبل تعیین شده و همچنین انعطاف پذیری برای انطباق با شرایط متغیر شرط بسیار مهمی است، زیرا شرایط بازار همیشه در حال تغییر است.

6. ثبات داشته باشید

«ثبات در بسیاری از جنبه های زندگی به شدت دست کم گرفته می شود.»

جیمز استنلی

تجارت می تواند دشوار باشد. فقط از بیرون می تواند آسان به نظر برسد زیرا کلیک کردن روی چند دکمه برای خرید یا فروش خیلی سخت نیست. اما شکست دادن مداوم جمعیت آسان نیست و تقریباً هر کسی که در این مسیر باشد، در مقطعی با چالش‌هایی مواجه خواهد شد. مهمترین عامل موفقیت، ثبات در این چالش‌ها است، و عدم ثبات، عاملی است که باعث می‌شود به هر دلیلی ترک معامله گری را آسان کند.

چک لیست نهایی برای تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس

اکنون شما میدانید که به چه ویژگی هایی نیاز دارید، وقت آن رسیده است که بدانید چگونه از دیدگاه عملی معامله گر فارکس شوید.

چک لیست شما اینجاست:

انتخاب بهترین کارگزار فارکس در بهره مندی کاربر از خدمات با کیفیت مناسب برای داشتن تجربه ای خوب در بازار مهم است، پشتیبانی قابل اعتماد مشتری و ارائه نرخ های معاملاتی رقابتی تمایز را ایجاد می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به نحوه انتخاب بروکر قابل اعتماد، اینجا کلیک کنید.  

به عنوان یک معامله گر فارکس باید مارجین و اهرم را درک کنید. مارجین به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا پوزیشن هایی را با استفاده از اهرم باز کند، یعنی بازکردن معاملات بزرگ با سرمایه کمتر. معامله گران مبتدی معمولاً به مارجین استفاده نشده به عنوان قدرت خرید نگاه می کنند و بنابراین تمایل دارند در مقایسه با اندازه مارجین خود، بیش از حد تهاجمی عمل کنند. استفاده از اهرم سود و زیان را به حداکثر می رساند و مارجین لحظه ای شما را میتواند دچار نوسانات پر ریسک کند.  

صرفنظر از میزان اهرمی که کارگزار شما ارائه می دهد، پیشنهاد ما این است که بویژه در مراحل مبتدی، از اهرم کم یا بدون اهرم در معاملات خود استفاده کنید.

با یک حساب آزمایشی تمرین کنید تا با بازارها آشنا شوید. با این حساب، می‌توانید یک استراتژی معاملاتی بسازید و بارها اصلاح کنید، با پلتفرم انتخابی خود تمرین کنید و اعتماد لازم را برای معامله با پول واقعی در خود ایجاد کنید.

در آغاز معامله با پول واقعی، معاملات کوچک انجام دهید و بتدریج رشد دهید. با پروتکل های مدیریت ریسک که قبلا یاد گرفته اید و با استفاده از حد ضرر معامله کنید، و فقط زمانی معامله کنید که تجزیه و تحلیل عمیق انجام داده باشید، چه بر اساس تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال و یا هردو.

معامله گران برنده هرگز از یادگیری و پرورش تخصص خود در بازارهای کلیدی دست نمی کشند. شما باید جفت ارزهای انتخابی خود را عمیق بشناسید، باید بدانید کدام عوامل تکنیکالی مرتبط هستند و چگونه رویدادهای بازار حرکت جفت های خاص را شکل می دهند. ثبت معاملات خود در یک ژورنال معاملاتی به شما کمک می کند عملکرد خود را ارزیابی کنید و در موقعیتی باشید که به طور مداوم رویکرد خود را بررسی و به روزرسانی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *