امروز جمعه 2 دسامبر گزارش ماه نوامبر NFP نشان داد که 263 هزار شغل به اقتصاد ایالات متحده اضافه شده است.

متوسط رشد دستمزد ساعتی دو برابر رقم مورد انتظار (0.6% در مقابل 0.3%) در معیار ماهانه است که این مورد از لحاظ رشد تورم نگران کننده است.

نرخ بیکاری بدون تغییر در 3.7 درصد باقی مانده است.

داده‌های ماه نوامبر NFP باز هم با رقمی بالاتر از انتظارات بازار را شگفت‌زده کرد و رقم ماه گذشته یعنی اکتبر نیز به عدد بالاتری بازنگری شد و این موضوع را خاطرنشان کرد که بازار کار ایالات متحده علی رغم سخت‌تر شدن سیاست های پولی همچنان نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری را به خوبی نشان می‌دهد. چیزی که ممکن است برای اعضای فدرال رزرو نگران کننده باشد، افزایش ماهانه و سال به سال در رشد متوسط دستمزد ساعتی است، این موضوع از این واقعیت ناشی می شود که وقتی تعداد مشاغل کافی برای جویندگان کار وجود دارد در اینحالت، کارمندان قدرت چانه زنی بیشتری بر سر حقوق خود دارند. بنابراین، شرکت‌ها با تقاضای دستمزدهای بالاتر موافقت می‌کنند و به همین دلیل است که از دیدگاه فدرال رزرو، کاهش متوسط رشد، می تواند مطلوب ارزیابی شود، و “بازار کار انعطاف‌پذیر” می‌تواند سیاست هاوکیش را دوباره در کانون توجهات قرار دهد.

بنابراین داده های خوب و مثبت برای NFP محرکی برای پایان دادن به نزول شدید اخیر دلار بوده و باعث به تاخیر انداختن این عقیده است که چرخش سیاست فدرال رزرو شروع خواهد شد.

هفته گذشته، لحن داویش فدرال رزرو باعث شد که بازارها نرخ استقراضی ترمینال را کمی پایین تر از 4.9% قیمت گذاری کنند و همزمان قیمت اوراق قرضه ده ساله ایالات متحده به 3.5% کاهش پیدا کرد که در ادامه اندکی رشد تا نرخ 3.68% را شاهد بودیم.

اظهارات جیروم پاول در روز چهارشنبه این هفته در مورد افزایش 50 واحدی نرخ بهره و اظهارات در مورد خطر انقباض بیش از حد درمحتوای صورتجلسه FOMC در نوامبر که گزیده ای از آن خوانده شده بود، همراه شد، و “برداشت اکثریت قابل توجهی از شرکت کنندگان این بود که احتمالا سرعت افزایش نرخ بهره به زودی کاهش خواهد یافت”. سوالی که اکنون باید ارزیابی شود این است که آیا داده اخیر مشاغل باعث خواهد شد که یک افزایش 75 واحدی دیگر در اواخر این ماه صورت پذیرد؟ به نظر میرسد، خیر! و نظرسنجی ها بعد از انتشار داده، این احتمال را از 9 درصد تنها به 15 درصد افزایش دادند.

شاخص دلار آمریکا (DXY) نمودار5 دقیقه

شاخص دلار در جلسات معاملاتی هفته های اخیر به دو دلیل مهم، نزولی بوده است، دلیل اول، پیش بینی کاهش نرخ بهره ترمینال و دوم پیش بینی سرعت آهسته تر افزایش نرخ در آینده.
داده های NFP بهتر از حد انتظار، احتمالا بتواند تا حدی این روند و برداشت را تحت تأثیر قرار دهد، اما با توجه به نزدیک شدن به پایان چرخه افزایش هاوکیش نرخ بهره، رشد طولانی مدت دلار بعید به نظر میرسد.

نمودار بازدهی 10 ساله خزانه داری ایالات متحده 5- دقیقه

از لحاظ فاندامنتال آنچه باعث افزایش بازدهی اوراق قرضه ده ساله ایالات متحده شد، در دو عامل زیر خلاصه میشود، اول اینکه معامله گران ازین پس این احتمال را میدهند که امکان چاپ داده مشاغل بالاتر وجود دارد و دوم اینکه اعتبار نظرات گذشته جیروم پاول در مورد افزایش های هاوکیش به مدت طولانی زیر سوال رفته و کم کم به فراموشی سپرده شده است.

طلا- نمودار روزانه

طلا از وقتی که از سطوح نزدیک به پایین‌ترین سطح سپتامبر جهش کرد، روندی خارق‌العاده داشته است. به نظر می رسد انتشار گزارش خوب NFP احتمالا باعث تقویت سطح مقاومت روانی و کلیدی 1800 شود. دلار نسبتا قوی تر و افزایش بازدهی اوراق قرضه ده ساله ایالات متحده احتمالا طلا را به انتخاب کمتر جذابی برای سرمایه گذاران در این سطوح قیمتی تبدیل می کند و احتمالا برای خریداران طلا فرصت مناسبی برای نقدکردن سودهایشان باشد.

فیوچرز شاخص S&P

شاخص فیوچرز S&P پس از انتشارگزارش NFP بیش از 1.5 درصد کاهش یافت و پس از آن شاهد بازگشت جزئی آن و جبران ضررهای اولیه بود.

بازار سهام ایالات متحده در روز چهارشنبه پس از اظهارات داویش پاول بالا رفت و به مقاومت خط روند بلندمدت مهم خود نزدیک شد. از آنجاییکه بازیگران بازار سهام ایالات متحده بیشتر مشتاق و پذیرای اخبار خوب هستند، پس از نزول اخیر، اگرهفته آینده PPI ایالات متحده کمتر از انتظارات منتشر شود، می توانیم شاهد رشد قیمت و تست مجدد این مقاومت در هفته آینده باشیم.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *