بلاگ

تحلیل هفتگی اونس جهانی

آیا ریزش اخیر طلا فرصتی برای خریداران فراهم کرده است؟


  • خریداران طلا با زیر نظر گرفتن نرخ شاخص دلار همزمان با نزول آن مجددا” وارد بازار خواهند شد.
  • پس از آخرین جلسه FOMC، پاول همچنان به مواضعی که در آن جلسه اشاره کرد، پایبند است.
  • در حالیکه داده های تأثیرگذاری در بازار بعنوان نیروی محرکه بازار وجود ندارد، سخنرانی ها و نظرپراکنی های فدرال رزرو هدایت بازار را این هفته در دست داشته است.

چشم انداز فاندامنتال اونس جهانی

طلا قبل از شروع جلسه معاملاتی صبح دیروز اروپا به رشد خود ادامه داد که این رشد عمدتاً به دلیل ضعیف شدن شاخص دلار و بهبود سنتیمنت بازار بود. از لحاظ بنیادی، افزایش نرخ فلزات گرانبها را می‌توان به پیش‌بینی‌های به‌روزرسانی شده برای رشد چین توسط رتبه‌بندی Fitch نسبت داد. رتبه‌بندی فیچ هم اکنون رشد اقتصادی چین را از 4.1 درصد در سال 2023 به 5 درصد افزایش داده است که نشان‌دهنده بهبود سریع‌تر احساسات مصرف کننده و فعالیت های تجاری است.

به دنبال سخنان جیروم پاول، رئیس فدرال رزرو در روز گذشته در باشگاه اقتصادی واشنگتن دی سی، شاخص دلار مومنتوم خود را از دست داد. لازم به ذکر است که اولین سخنرانی پاول پس از گزارش پربار مشاغل در هفته گذشته نیز به اندازه کافی هاوکیش نبود و شبیه اظهاراتش در کنفرانس مطبوعاتی او پس از نشست هفته گذشته FOMC بود. فعالان بازار انتظار داشتند با توجه به گزارش خوب مشاغل، پاول لحن تندروتری را اتخاذ کند و این میتوانست برای حفظ روند رشد دلار آمریکا مثبت باشد. چیزی که رئیس فدرال رزرو اشاره کرد این بود که روند افزایش نرخ بهره و مبارزه با تورم طولانی خواهد بود و بدنبال آن بازارها شاهد رشد دارایی های ریسکی و رشد شاخص های ایالات متحده بود، و زیان های دو روز گذشته را از بین برد.

شاخص دلار (DXY) همچنان به عنوان عامل محرک برای کل بازارها است در حالیکه قیمت گذاری مجدد صندوق های فدرال رزرو نیز نقش کلیدی در تعیین احساسات بازار دارد.

مقایسه قدرت ارزها، قویترین ارز: GBP، ضعیفترین ارز: USD

اگر بخواهیم یک حرکت با مومنتوم قویتر به سمت نرخ کلیدی 2000 دلاری در اونس جهانی را شاهد باشیم، به یک کاتالیزور قوی نیاز داریم. تا روز جمعه که انتشار اولیه احساسات مصرف‌کننده میشیگان را خواهیم داشت، داده اقتصادی مهمی که بتواند بازار را به حرکت درآورد، نخواهیم داشت.

در عین حال، نظرات سیاستگذاران مختلف فدرال رزرو و سخنان آنها احتمالاً عامل محرک دیگری برای فلزات گرانبها خواهد بود.

نمودار اونس جهانی طلا در تایم H4

چشم انداز تکنیکال طلا

از منظر تکنیکال، طلا برای چهارمین روز متوالی ست که روند صعودی خود را حفظ کرده است و در یک رنج 26 دلاری بین 1860 تا 1886 دلار باقی مانده است و در این مرحله ادامه روند صعودی محتمل تر به نظر میرسد.
اگر روند صعودی ادامه دار باشد و امروز نیز شاهد بسته شدن کندل صعودی باشیم، اولین مقاومت پیش رو را در 1900 دلار خواهیم داشت و چنانچه سیاست گذاران فدرال رزرو همچنان تمایلی به اظهارات هاوکیش نداشته باشند، سطح کلیدی 1850 دلاری که با MA 50 روزه در تایم روزانه مطابقت دارد، می تواند بعنوان حمایت مهمی برای جلوگیری از نزول بیشتر طلا عمل کند.

سنتیمنت بازار برای GOLD

IGCS نشان می دهد که معامله گران خرده فروشی در حال حاضر به نسبت 66% در موقعیت LONG برای XAU/USD هستند. اگر این اختلاف عددی بالاتر از 75 باشد، من معمولا بعنوان سیگنالی برای ورود به معامله در سمت مخالف استفاده میکنم. مثلا در اینجا اگر موقعیت خرید به بالاتر از 75 تا 80 درصد برسد، سیگنالی برای پوزیشن فروش است و چنانچه در پوزیشن خرید هستید سیگنالی برای بستن پوزیشن و سیو سودتان به حساب می آید، البته صرفا بعنوان استراتژی ازین سیگنال نباید استفاده کنید، بلکه در کنار تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال میتوانید ازین سیگنال هم بهره ببرید.

به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

  1. سلام تحلیل درست بااین حجم از دانسته ها احتمال برنده بودن را در معامله چند در صد حساب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

رمز عبورم را فراموش کردم؟ اینجا کلیک کنید