تحلیل هفتگی طلا: خنثی

داده های تورم و نشست فدرال رزرو محرک های کلیدی این هفته دلار خواهند بود.بازارها در حال حاضر با احتمال 74.7 درصد افزایش 50 واحدی نرخ بهره را از سوی فدرال رزرو قیمت گذاری می کنند.

طی هفته گذشته، طلا در تلاش برای جبران ضرر وکاهش شدید روز دوشنبه گذراند، در حالیکه اخبار مثبت از چین و کاهش ارزش دلار در طول هفته به این فلز گرانبها کمک کرد، اما شکست مقاومت 1800 و صعود به بالای آن ممکن نشد.

دلار طی ماههای اخیر با نزول زیادی مواجه شده است که سابقه عملکرد ضعیف دلار در آخرین ماه سال یعنی دسامبر نیز مزید بر علت شده است. با این حال، داده های اقتصادی ایالات متحده همچنان نشان از استحکام این قدرت اقتصادی دارد و همانطوریکه دیدیم، داده های PPI روز جمعه از برآوردها پیشی گرفت. ضعف دلار طی هفته جاری همراه با اخبار مثبت کووید از چین به طلا کمک کرد تا با نزدیک شدن به آخر هفته، ضررهای اولیه هفته را جبران کند .

نشست FOMC و داده های تورم ایالات متحده

از زمان نشست سپتامبراعضا فدرال رزرو، سیاست گذاران فدرال رزرو بر این باور خود تاکید کردند که علیرغم افزایش های نرخ بهره با سرعت کمتر، احتمالاً به نرخ ترمینال بالاتری نسبت به آنچه قبلا اشاره شده بود، نیازخواهیم داشت.

در حال حاضر بازارها با احتمال 74.7 درصد افزایش 50 واحدی نرخ بهره را قیمت گذاری می کنند. انتشارداده PPI روز جمعه که کمی بالاتر از انتظارات بود، به پتانسیل انتشار گزارش تورم بالاتر برای ماه نوامبر اشاره می کند که در روز سه شنبه یعنی فردا منتشر خواهد شد. اگر تورم بعد از کاهشی که دوره قبل در ماه اکتبر داشت، افزایش یابد، به احتمال زیاد احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره و با لحن هاوکیش صورتجلسه FOMC را در روز چهارشنبه به دنبال خواهد داشت. گزارش تورم در ماه اکتبر و بدنبال آن کاهش بازدهی اوراق خزانه داری امریکا، خبر خوبی برای فدرال رزرو که در حال مبارزه با تورم است، نبود.

صرفنظر از اینکه داده تورم در روز سه شنبه چه عددی پرینت شود، به نظر من محتوای هاوکیش صورتجلسه فدرال رزرو میتواند منجر به صعود دلار و بدنبال آن بازگشت طلا از محدوده 1800 شود.

تقویم اقتصادی ایالات متحده برای هفته پیش رو

سه رویداد با رتبه خیلی مهم در تقویم اقتصادی هفته داریم:

در روز سه‌شنبه، 13 دسامبر، داده‌های نرخ تورم (CPI) را در ساعت 17:00 به وقت ایران داریم.

در روز چهارشنبه، 14 دسامبر، ما تصمیم نرخ بهره FOMC را در ساعت 22:30 به وقت ایران داریم.

چهارشنبه، 14 دسامبر، کنفرانس مطبوعاتی فدرال رزرو در ساعت 23:00 به وقت ایران را نیز داریم.

GOLD-D1

چشم انداز طلا (XAU/USD)

از نقطه نظر تکنیکال، طلا برای بازگشت به بالای محدوده حمایتی  MA 200 تلاشش رو کرد ولیکن در مرحله تشکیل الگوی گوه باقی مانده است. پس از بسته شدن کندل هفتگی زیر سطح 1800 دلار در پایان هفته گذشته و با توجه به داده های اقتصادی این هفته، این احتمال وجود دارد که شاهد شکست الگوی گوه به سمت پایین باشیم که در اینصورت حمایت 1730 دلار را بعنوان اولین تارگت خواهیم داشت و میانگین متحرک 50 و 100 روزه وارد بازی خواهند شد.  

سناریوهای بالقوه برای طلا، به ماهیت صورتجلسه FOMC در روز چهارشنبه بستگی دارد، با افزایش 50 واحدی نرخ بهره که عملا در بازار قیمت گذاری شده است، به احتمال زیاد انتظار تغییر نرخ قابل توجهی در دلار نداریم و حتی نزول آن را میتوانیم شاهد باشیم، اما محتوای صورتجلسه میتواند بازی را به نفع دلار برگرداند. بویژه اگر صحبت از نرخ ترمینال بالاتری شود، می‌توانیم شاهد افزایش مجدد دلار باشیم که طلا را از بالاترین سطح چند ماهه خود در حدود 1800 دلار دورتر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *