بلاگ

۱۰ خطای رایج معاملاتی در بازار فارکس(قسمت اول)

خطای انسانی در بازار فارکس امری رایج است و این مسئله اغلب باعث اشتباهات معاملاتی متداولی می‌شود.معامله گران تازه کار عمدتا بیشتر مرتکب این خطاهای معاملاتی می‌شوند. اگر معامله‌گران از این خطاها آگاهی یابند، کارآیی آنها در معاملاتشان افزایش یابد. حتی معامله‌گران باتجربه نیز از چنین خطاهایی در امان نیستند؛ با این وجود، آگاهی از این خطاها می تواند تاثیر موانع معاملاتی را  تا حد زیادی کاهش دهد. در این مقاله به ۱۰ خطای مهم معاملاتی پرداخته و راه‌هایی برای غلبه بر آنها پیشنهاد خواهیم کرد. این خطاها بخش جداناپذیر فرآیند یادگیری هستند و معامله‌گران برای اجتناب از این اشتباهات رایج باید با آنها آشنایی داشته باشند.

دانستن این نکته ضروری است که ضرر بخشی اجتناب‌ناپذیر از معاملات است؛ اما می‌توان با اجتناب از  خطاها و اشتباهات انسانی این ضرر را کاهش داد.

قبل از ورود به معامله‌گری فارکس، این ۱۰ اشتباه معاملاتی رایج که باید از آنها فاصله بگیرید را در نظر داشته باشید؛ چراکه این خطاها دلیل بخش عمده ای از معاملات ناموفق می‌باشند

خطای شماره ۱: نداشتن برنامه معامله‌گری

یک معامله‌گر بدون برنامه معامله‌گری معمولا عملکردی تصادفی خواهد داشت؛ چراکه هیچ‌گونه پیوستگی در استراتژی چنین فردی دیده نمی‌شود. در استراتژی‌های معامله‌گری، دستورالعمل و رویکردهای از پیش تعریف شده‌ای برای هر معامله‌گری وجود دارد که از تصمیم‌گیریهای غیرعاقلانه معامله‌گران به دلیل بروز حرکات مخالف در بازار جلوگیری می‌کنند. پایبند بودن به استراتژی معامله‌گری کلید موفقیت است زیرا که انحراف از مسیر باعث می‌شود که معامله‌گران خود را در دریایی از شیوه های مختلف معامله‌گری غرق کنند که در نهایت  به اشتباهات معامله‌گری ختم می شود که از عدم آگاهی نشات می‌گیرند. استراتژی‌های معامله‌گری بایستی با یک حساب دمو مورد ارزیابی قرار گیرند. زمانی‌که معامله‌گران با یک استراتژی احساس راحتی کنند و آن را درک کنند، می‌توانند وارد حساب واقعی شوند.

خطای شماره ۲: لوریج بالا

مفهوم اهرم/لوریج به استفاده از پول وام گرفته شده برای باز کردن پوزیشن های فارکس گفته می‌شود. باکمک چنین ابزاری، به سرمایه شخصی کمتری در هر معامله‌گری نیاز پیدا خواهید کرد، اما ازسوی دیگر، احتمال افزایش ضرر بسیار بالا است. از آنجایی که استفاده از لوریج، همزمان احتمال سود و ضرر معامله‌گری را زیاد می‌کند، مدیریت میزان لوریج امری ضروری است.

بروکرها نقش مهمی در حفاظت از  سرمایه مشتریان‌شان ایفا می‌کنند. بسیاری از بروکرها مقادیر بسیار بزرگی از لوریج (مانند ۱:۱۰۰۰) را پیشنهاد می‌دهند که سرمایه معامله‌گران تازه کار و بی‌تجربه را به خطر می‌اندازد. بروکرهای رگوله‌شده و نظام دار، محدوده لوریج را در سطوح مناسبی که مورد تایید مقامات دارای صلاحیت است، تعیین می‌کنند. این نکته را باید هنگام انتخاب یک بروکر مناسب درنظر داشته باشید.

خطای شماره ۳: نداشتن بازه زمانی(تایم فریم)مناسب

مدیریت زمان در کنار استراتژی معامله‌گری بسیار حائز اهمیت است. هر استراتژی معاملاتی با یک بازه زمانی خاصی تناسب دارد. درنتیجه، درک درست از یک استراتژی می‌تواند به تعیین تایم فریم مناسب برای آن منجر شود. به عنوان مثال، یک اسکالپر تایم فریم‌های کوتاه‌تری را مدنظر دارد؛ درحالیکه یک پوزیشن تریدر، نوسانگیر، تایم فریم های طولانی‌تر را ترجیح می‌دهد.

خطای شماره ۴: پژوهش و تحقیق ناکافی

معامله‌گران فارکس باید برای انجام تحقیقات مناسب درباره استفاده و اجرای صحیح یک استراتژی معامله‌گری زمان کافی صرف کنند. بررسی اصولی بازار شامل شناخت روندهای بازار، زمان‌بندی ورود و خروج و تاثیرات داده های بنیادی می‌شود. هرچه زمان بیشتری به شناخت بازار اختصاص دهید، درک شما از آن بیشتر می‌شود. در بازار فارکس، تفاوت بسیار ظریفی میان جفت ارزهای مختلف و شیوه کار آنها وجود دارد. برای موفقیت در بازار، این تفاوت‌ها را باید مورد بررسی کامل قرار بدهید.

شما هرگز نباید بدون تایید براساس استراتژی و تحلیل مورد استفاده خود، و صرفا براساس واکنش به رسانه ها و توصیه‌های بی‌پایه، اقدام معاملاتی انجام دهید. البته این موضوع به این معنا نیست که توصیه ها و  اخبار رسانه ها را نادیده بگیرید؛ بلکه بایستی قبل از هر واکنشی در معامله گری بر اساس این اطلاعات، تحقیق و بررسی اصولی انجام دهید.

خطای شماره ۵: نسبت ریسک به ریوارد نامناسب

معامله‌گران اغلب به نسبت‌های ریسک به ریواردمناسب توجه نمی‌کنند که این امر منجر به مدیریت سرمایه‌ی ضعیف میشود. یک اندیکاتور مؤثر در تعیین سطوح حد ضرر و محدودیت در بازار فارکس، محدوده میانگین واقعی (ATR) است که از نوسانات بازار برای تعیین نقطه ورود و خروج استفاده می‌کند.

داشتن یک نسبت ریسک به ریوارد مناسب به شما کمک می‌کند تا انتظاراتتان را به‌عنوان معامله‌گر مدیریت کنید. تحقیقات نشان داده است که مدیریت نامناسب ریسک به عنوان اولین خطای معامله‌گران اثبات شده است.

http://DailyFX

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

رمز عبورم را فراموش کردم؟ اینجا کلیک کنید